Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich

/  Co za nami

Tradycyjnie w pierwszy weekend września 2016 roku (2-4 IX 2016 r.) na Placu Wolnica na krakowskim Kazimierzu już po raz dwudziesty trzeci odbyło się święto krakowskich pszczelarzy, czyli „XXIII Krakowskie Miodobranie”. To co roku nie lada gratka dla mieszkańców Krakowa i turystów licznie odwiedzających stolicę Małopolski, którzy podczas imprezy mają możliwość skosztować i zakupić miody i inne produkty pszczele z naszych pasiek. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą, z radością i ogromną pasją opowiadamy wówczas o swoich pracowitych podopiecznych. Niektórzy z nas zabierają nawet swoje pszczoły na Plac Wolnica i wówczas można je podglądnąć w specjalnych pokazowych ulach, co budzi ogromne zainteresowanie odwiedzających, szczególnie dzieci. Ale „Krakowskie Miodobranie” to nie tylko kiermasz produktów pszczelich i zdrowej żywności. Przez 3 dni scena na Placu Wolnica tętni życiem. Występy artystyczne, konkursy, ciekawe prelekcje – każdy znajdzie dla siebie interesujący punkt w bogatym programie imprezy.

Podczas „XXIII Krakowskiego Miodobrania” pojawiły się też nowości. Postanowiliśmy poszerzyć zasięg imprezy, wyszliśmy z naszymi pszczołami poza Plac Wolnica i krakowski Kazimierz.
„Parada Pszczół”, czyli barwny korowód pszczelich przebierańców została bardzo ciepło przyjęta przez mieszkańców i turystów na trasie przemarszu, czyli z krakowskiego Rynku Głównego na Plac Wolnica. Po tym sukcesie chcielibyśmy, aby na stałe weszła do programu „Krakowskiego Miodobrania”.
Kolejną nowością była wspólna akcja Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, czyli „Krwiobranie”. Osoby, które w trakcie imprezy oddały krew w Muzeum Etnograficznym, które na tą okazję udostępniło swoje pomieszczenia, wzięły udział w losowaniu miodarki, którą sponsorowało Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń.
Trzecią nowością była wystawa „Pszczoły mówią do nas”, czyli 20 barwnych plansz przedstawiających informacje o życiu pszczół, ich budowie, zachowaniach, środowisku, produktach pszczelich i ich właściwościach zdrowotnych. Wystawa była prezentowana w dniach od 22 do 28 sierpnia 2016 r. na Placu Szczepańskim, a od 29 sierpnia do 4 września 2016 r. na Placu Wolnica.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z XXIII Krakowskiego Miodobrania w naszej galerii: link
Poniżej zamieszczamy archiwalny szczegółowy program XXIII Krakowskiego Miodobrania oraz plakaty reklamujące imprezę.

02.09.2016 r. (piątek)

17:00 - Uroczyste otwarcie XXIII Krakowskiego Miodobrania w Urzędzie Miasta Krakowa wraz z wręczeniem odznaczeń, wystąpieniami okolicznościowymi, prelekcją pszczelarską oraz występami artystycznymi uczniów szkół muzycznych (Urząd Miasta Krakowa)

17:00-19:00 - Występ laureatów konkursu "Muzyka to miód dla duszy" (Plac Wolnica)

03.09.2016 r. (sobota)

9:00-19:00 - Kiermasz miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek wraz ze stoiskami ze zdrowymi produktami, wielkoformatową wystawą dla dzieci i dorosłych na podstawie książki "Pszczoły" oraz drugą odsłoną wystawy edukacyjnej pt. "Pszczoły mówią do nas"

10:00-13:00 - "Krwiobranie" czyli akcja krwiodawstwa zorganizowana przez pszczelarzy i RCKIK w Krakowie. Osoby które w tym dniu oddadzą krew otrzymają specjalne kupony rabatowe uprawniające do zakupu produktów pszczelich! (Muzeum Etnograficzne)

10:00-12:00 - "Odkrywamy tajemnice pszczół" - konkurs z nagrodami dla dzieci i młodzieży z opiekunami (Plac Wolnica)

12:00-13:00 - Występy artystyczne (Plac Wolnica)

14:00-14:55 - Parada Pszczół czyli korowód pszczelich przebierańców poruszających się w rytmie muzyki zespołu perkusyjnego "Batucada" ze Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 1 im. St. Wiechowicza ulicami Krakowa spod pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym do Placu Wolnica, połączony z wręczeniem nagród dla autorów najciekawszych pszczelich przebrań (Rynek Główny -> Plac Wolnica)

15:30-17:30 - Występy artystyczne zespołów i solistów ze Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. St. Wiechowicza i Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego (Plac Wolnica)

04.09.2016 r. (niedziela)

9:00-19:00 - Kiermasz miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek wraz ze stoiskami ze zdrowymi produktami, wielkoformatową wystawą dla dzieci i dorosłych na podstawie książki "Pszczoły" oraz drugą odsłoną wystawy edukacyjnej pt. "Pszczoły mówią do nas"

11:00 - Uroczysta Msza Święta pszczelarska w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Skałecznej (Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej)

12:00-13:00 - Tradycyjny przemarsz z kościoła św. Katarzyny na Plac Wolnica przy udziale pocztów sztandarowych i orkiestry dętej, a następnie uroczyste pasowanie młodych pszczelarzy połączone z wystąpieniami przedstawicieli Władz Miasta Krakowa, Związku Pszczelarskiego oraz zaproszonych gości (Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej -> Plac Wolnica)

13:00-16:00 - Występy artystyczne zespołu "Krakowiacy" i "Mały Hamernik" (Plac Wolnica)

14:00-16:00 - Konkurs z nagrodami dla dzieci i młodzieży wraz z opiekunami pt. "Odkrywamy tajemnice pszczół" (Plac Wolnica)

16:15-18:00 - Występy artystyczne zespołów i solistów Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 1 im. St. Wiechowicza i Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego wraz z ogłoszeniem wyników konkursu na najsmaczniejszy miód XXIII Krakowskiego Miodobrania (Plac Wolnica)