Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich

/  Ciekawe wydarzenia

„Krakowskie Miodobranie”

Krakowskie Miodobranie to nie tylko kiermasz miodów i produktów pszczelarskich. To święto pszczół, pszczelarzy oraz wszystkich miłośników tych pracowitych owadów i produkowanych przez nie skarbów. Coraz większa skala imprezy daje nam możliwość zadbania o edukację naszych konsumentów – organizujemy wystawy, konkursy dla dzieci, gry miejskie, prelekcje. Chcemy, aby o pszczołach i imprezie było coraz głośniej, dlatego stałym elementem Krakowskiego Miodobrania jest przemarsz pszczelarzy z całymi rodzinami z kościoła św. Katarzyny na Plac Wolnica, a nowością jest „Parada Pszczół”, która ma na celu zachęcenie osób spoza braci pszczelarskiej do przyłączenia się do naszego święta. Inspirując się faktem, że miód to „płynne zdrowie”, postanowiliśmy też nawiązać współpracę z RCKiK w Krakowie i wspólnie zorganizowaliśmy akcję „Krwiobranie”.

Poniżej informacje o szczególnych wydarzeniach, które miały miejsce podczas XXIII Krakowskiego Miodobrania we wrześniu 2016 roku:

Parada Pszczół 2016

W sobotę 3 września 2016 roku o godzinie 14.00 spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie wyruszył korowód pszczelich przebierańców. Było kolorowo (żółto – czarno) i głośno (dzięki muzyce zespołu perkusyjnego "Batucada" ze Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 1 im. St. Wiechowicza). Rozpoczęliśmy spacerem wokół Rynku, by następnie skierować się ulicami Grodzką, Stradomską i Krakowską na miejsce głównych obchodów „XXIII Krakowskiego Miodobrania”, tj. na Plac Wolnica. Wzbudziliśmy ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów, niektórzy z nich dołączyli do nas i wspólnie dotarliśmy pod scenę. W paradzie uczestniczyły trzy „Maluchy” - małe Fiaty 126p, które w ramach akcji „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” w 2015 roku wzięły udział w rajdzie po Europie. Mimo trudności technicznych, dzięki fizycznemu wsparciu naszych kolegów – pszczelarzy, wszystkie dotarły do celu. Szczególną frajdę z parady miały dzieci – małe pszczółki ślicznie poprzebierane podskakiwały wesoło w rytm muzyki, by na końcu wziąć udział w konkursie na najlepszy pszczeli strój. Radości było co niemiara, parada była ogromną ozdobą całej imprezy i mamy nadzieję, że na stałe wejdzie do programu Krakowskiego Miodobrania. Już dziś zapraszamy całe rodziny do dołączenia do nas podczas „XXIV Krakowskiego Miodobrania”.

Wystawa „Pszczoły mówią do nas” 2016

Wystawa będąca częścią XXIII Krakowskiego Miodobrania była prezentowana w dniach od 22 do 28 sierpnia 2016 r. na Placu Szczepańskim, a od 29 sierpnia do 4 września 2016 r. na Placu Wolnica.

Tytuł wystawy nawiązuje do interakcji pomiędzy pszczołami i człowiekiem, pokazując jak za pośrednictwem pszczoły miodnej możemy zorientować się w skutkach zmian w środowisku naturalnym.

Wystawa składa się z 20 kolorowych plansz przedstawiających w syntetyczny i przystępny sposób ciekawe informacje o życiu pszczół, ich biologii, zachowaniach, środowisku występowania, a także wiedzę o produktach pszczelich i ich właściwości zdrowotnych. Formę poszczególnych plansz opracowano w sposób zapewniający przyciągnięcie uwagi dzieci i młodzieży (kolorowe, dowcipne wizerunki pszczół w różnych fazach aktywności). Jednocześnie treść opisów pozwala na przekazanie widzowi ciekawej wiedzy, na wysokim poziomie merytorycznym. Końcowy fragment wystawy daje możliwość zweryfikowania niektórych obiegowych, często błędnych opinii na temat produktów pszczelich oraz zachowań człowieka w interakcji z pszczołami.

Twórcami wystawy są pszczelarze-praktycy zajmujący się od lat nie tylko hodowlą pszczół w pasiekach produkcyjnych ale też wymagającą wiedzy specjalistycznej hodowlą matek pszczelich, tj. Anna Nyczyk-Malinowska, Grzegorz Pacek, Przemysław Szeliga, Stanisław Król i Monika Leleń.

Wystawa ze względu na bardzo przystępną formę, świetną jakość wykonania oraz wysoki poziom merytoryczny cieszyła się ogromną popularnością. Po swojej premierze na „XXIII Krakowskim Miodobraniu” była już kilkakrotnie wypożyczana. Instytucje zainteresowane wypożyczeniem wystawy prosimy o kontakt ze Zrzeszeniem.

„Krwiobranie” 2016

Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie postanowili połączyć siły i wspólnie zorganizowaliśmy „Krwiobranie”. W specjalnie na ten cel udostępnionych pomieszczeniach Muzeum Etnograficznego na Placu Wolnica można było oddać krew. Spośród osób, które w trakcie imprezy oddały krew w Muzeum Etnograficznym, które na tą okazję udostępniło swoje pomieszczenia, wzięły udział w losowaniu miodarki, którą sponsorowało Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń. Okazuje się, że aby oddać krew trzeba się do tego odpowiednio wcześniej przygotować, m.in. unikając używek i ciężkostrawnych posiłków, należy też być wypoczętym i odpowiednio nawodnionym. Liczymy, że akcja na stałe zagości w programie „Krakowskiego Miodobrania”.